„czas leczy rany" „czas leczy rany"

Czas nie leczy ran. Rozmowa o wybaczeniu. Wyróżniony

Przełom października i listopada to czas, w którym w szczególny sposób wracamy myślami do osób, których już z nami nie ma, a przy okazji głębiej niż zwykle myślimy o własnym życiu. Robiąc rachunek życiowych zysków i strat, wracamy także do przeżyć najbardziej bolesnych oraz do ludzi, z którymi podzieliły nas rozmaite konflikty. Wtedy też ponownie zadajemy sobie pytanie, czy czas naprawdę leczy rany?

Piotr Gąsiorowski jest teologiem, pastorem Ewangelicznego Kościoła Metodystycznego w Krakowie, autorem książki „Wybaczyć Bogu”. Książka zrodziła się z potrzeby podsumowania własnych przeżyć oraz przemyśleń po tragicznej śmierci żony. Autor, w rozmowie z nami, mówi m.in. o tym że „szukanie uleczenia w czasie, to jedno z najbardziej zwodniczych oczekiwań”.

Jest Pan pastorem, więc tytuł książki może wydawać się nieco ryzykowny. Sugeruje bowiem, że wybaczenie nie jest łatwe i że Pan – choć zajmuje się duchowością na co dzień – również musiał zmierzyć się z tytułowym zadaniem. Jak takie „przyznanie się do słabości” zostało odebrane przez Pana przyjaciół, znajomych, środowisko, z którym jest Pan związany?

Sam fakt, że głośno wypowiedziałem słowa „Wybaczyć Bogu”, wywołało sporo komentarzy i kontrowersji. Choć jako teolog zdaje sobie sprawę, że takie zjawisko jak wybaczanie Bogu nie istnieje, to jako ludzie, w naszej emocjonalnej sferze raz po raz zmagamy się z pretensjami wobec Stwórcy. To jego obwiniamy za to, co nas złego spotkało i do niego często mamy pretensje za doznane krzywdy. Niektóre wydawnictwa były gotowe wydać książkę pod warunkiem zmiany tytułu. Były również osoby, które sugerowały, że książka zostanie odrzucona przez niektórych czytelników właśnie z powodu tytułu. Niepodważalnymi warunkami duchowości są jednak szczerość i autentyczność, dlatego miałem odwagę powiedzieć to, co naprawdę czułem. Zrobiłem to, aby móc się z tym jakoś rozprawić.

Zazwyczaj żałobę kojarzymy ze smutkiem, żalem, bólem. Ale w książce „Wybaczyć Bogu” odnaleźć możemy także inne oblicza żałoby. Gdy tracimy bliską osobę, pragniemy odwetu, wyrównania strat, nie mamy też wtedy litości dla osób, które deklarują, że chcą nam pomóc. Jak czytamy „Rana rodzi arogancję, a ta stawia nas ponad wszystkim i wszystkimi, którzy nie potrafią we właściwy sposób odnieść się do naszej krzywdy”. Dlaczego tak się dzieje?

Krzywda wywołuje w nas potrzebę rekompensaty. Nie ma znaczenia, w którym miejscu na skali cierpienia ustawimy nasze zmagania. Każda krzywda rodzi potrzebę zadośćuczynienia. Najbardziej rozpaczliwe pragnienie to wołanie o przywrócenie osoby zmarłej do życia. Gdy tak się nie stanie, popadamy w rozgoryczenie i pełne arogancji przekonanie, że przecież nikt nas nie rozumie i nie wie co przeżywamy. Nawet gdy spotykamy osobę z podobnym doświadczeniem cierpienia czy straty, potrafimy znaleźć to „ale”, które nasz ból stawia trochę wyżej.

Czy trudniej jest wybaczyć Bogu, czy innym ludziom?

Jak już wspomniałem, zjawisko wybaczenia Bogu jest bardziej stanem naszych emocji i wyrazem domagania się czegoś, niż wynikiem rzeczywistej nienawiści wobec Boga. Spotyka nas coś, co jest ponad nasze siły i wtedy nasz żal, pretensje kierują się do tego, który jest ponad wszystkim. Gdzieś tam w głębi wiemy, że Bóg nie ma nic wspólnego z tym, co złe. On jest doskonale dobry, ale (no właśnie to nasze „ale”) przecież mógł coś zrobić - mógł na moment zatrzymać świat i zrezygnować z wolności, jaką nam dał, zamanipulować rzeczywistością i ochronić nas przed złem.

Nasze emocje i odczucia, z którymi Bóg się bardzo liczy, wołają „Dlaczego?!”, ale on nie jest winny tego, co się stało, więc tak naprawdę jemu nie mamy nic do wybaczenia. To podobnie jak z rodzicami, którzy czasem muszą znosić pretensje swojego dziecka o coś, w czym nie zawinili – skoro jednak są rodzicami, dziecko oczekuje, że powinni „coś zrobić”.

Wybaczenie generalnie jest trudne, bo oznacza akceptację tego, że nie otrzymamy żadnej rekompensaty. W relacji z innymi ludźmi ważne jest, aby zaakceptować, że nasze wybaczenie wcale nie musi być zakorzenione w zrozumieniu winowajcy, że źle postąpił. On nie musi mieć świadomości, że wyrządził krzywdę.

Prawdziwe wybaczenie jest zakorzenione w akceptacji, że cokolwiek zrobi sprawca naszego nieszczęścia, my nie oczekujemy od niego żadnego gestu. Oczywiście, jeśli faktycznie zrozumie, że postąpił źle, przeprosi lub uczyni zadość, będzie to miało dla nas dużą wartość. Ale to już raczej temat na rozmowę o pojednaniu niż o wybaczeniu. Niestety, te dwie sprawy często się ze sobą myli – niektórzy twierdzą, że są gotowi wybaczyć, ale stawiają warunki. Tymczasem prawdziwe wybaczenie musi być bezwarunkowe.

Napisał Pan - „brak przebaczenia czyni nasz ból coraz silniejszym”. Ale jak możemy przebaczyć, skoro czujemy się skrzywdzeni?

To jest właśnie sedno wybaczania. Mimo tego, co czujemy, mimo poczucia krzywdy, straty i zranienia; akceptując, że nic nie zrekompensuje naszego bólu, nabieramy sił, aby zrezygnować z prawa do rewanżu. I o takim właśnie wybaczeniu piszę w książce.

Przytoczę przykład mojej córki. W ubiegłym roku wyszła za mąż. Ślub odbył się w Polsce i w drodze z kościoła do domu weselnego młodzi pojechali na cmentarz, na grób matki. I w tym bardzo szczęśliwym dniu, moja córka płakała. Ból nie odszedł, ale mimo to żyjemy dalej. Nie oczekując niczego w zamian, jednocześnie nie udając, że ból minął. Gdy nie wybaczamy, nasze życie zostaje zbudowane wokół cierpienia i traumy – w rezultacie prowadzi do jeszcze większego cierpienia i jeszcze większej traumy.

Powszechnie mówi się, że „czas leczy rany”, ale z Pana książki wynika, że to nieprawda. Sam czas niczego nie zmienia – nie prowadzi do wybaczenia. I to chyba odnosi się tak samo do Boga, jak i do innych ludzi?

Absolutnie tak. Czas nas oddala od bólu, to znaczy sprawia, że ból jest trochę przykryty i mniej widoczny. Jednak niestety, bez względu na to, ile czasu minęło od złego wydarzenia, jeśli się z nim nie rozprawiliśmy, jakieś inne zdarzenie może wywołać w nas nową traumę, a nawet ze zwielokrotnioną siłą wyciągnąć na wierzch wszystko, co zostało przysypane czasem. Szukanie uleczenia w czasie to jedno z najbardziej zwodniczych oczekiwań. Człowiek może sobie poradzić z cierpieniem, robiąc to świadomie i z determinacją, a nie chowając swój ból po kątach.

Jaka jest najważniejsza rzecz, jakiej nauczył się Pan na temat przebaczenia?

Chyba najistotniejszą sprawą jest prawo do czucia się zranionym, przy jednoczesnym zachowaniu siły do wybaczenia. Dzisiaj, gdy spotyka mnie coś złego, nie odmawiam sobie prawa do cierpienia, ale jednocześnie nie uzależniam od niego tego, czy wybaczę. Dzisiaj potrafię wybaczyć nie czekając aż winowajca zrozumie swój błąd. Nie oczekuję rekompensaty. Jednocześnie nie muszę ukrywać, że krzywda boli i rani. Nauczyłem się żyć w wolności, jaką daje wybaczenie.

 

Dziękuję za rozmowę.

Źródło: http://www.pressoffice.pl/

Oceń ten artykuł
(3 głosów)

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Subskrypcja

I agree with the Regulamin
« Wrzesień 2023 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
        1 2 3
4 5 6 7 8 9 10
11 12 13 14 15 16 17
18 19 20 21 22 23 24
25 26 27 28 29 30  
 1. Nowe
 2. Komentarze
Ostatnie bilety czekają! Tu zmienisz swoje życie!
Za nami XIV edycja konkursu o tytuł Polish Businesswomen Awards, organizowanego przez redakcję magazynu „Businesswoman & life”!
Uśmiech - Jan Rapowanie śpiewa o życiu...dojrzale
Margaret pierwszą gwiazdą Rak’n’Roll Music
Żyj pięknie i starzej się pięknie...
50 Wpływowych Kobiet Sukcesu
Nowe superfoods w pielęgnacji włosów – nasiona chia, ogórecznika i owoce rokitnika
VIII GALA POLISH BUSINESSWOMEN AWARDS ZAKOŃCZONA SUKCESEM
MIEJ SŁOŃCE POD KONTROLĄ z DAX SUN
W końcu coś po mnie zostanie
Tylko 1 % osób ma naprawdę zdrowe zęby!!
Mała tubka, wielka sprawa

Szukaj

StyLOVO w Poznań City Center

StyLOVO w Poznań City Center

czwartek, 23 lipiec 2015

Wielkie testowanie zabawek

Wielkie testowanie zabawek

niedziela, 06 wrzesień 2015

Najnowsza kolekcja 4F wraz z perełkami Ranity Sobańskiej

Najnowsza kolekcja 4F wraz z…

piątek, 18 wrzesień 2015

Czy dlatego bogaci są bogaci?

Czy dlatego bogaci są bogaci?

poniedziałek, 05 październik 2015

Lekka wiosenna stylizacja

Lekka wiosenna stylizacja

poniedziałek, 07 marzec 2016

Kontigo już jest w Wola Park

Kontigo już jest w Wola…

sobota, 19 wrzesień 2015

Hit sezonu 2015

Hit sezonu 2015

poniedziałek, 01 październik 2012

Produkty, które powstały z miłości do żony...

Produkty, które powstały z miłości…

środa, 21 październik 2015

Sylwester w różnych zakątkach świata

Sylwester w różnych zakątkach świata

środa, 16 grudzień 2015

Coś w stylu Dirty Dancing

Coś w stylu Dirty Dancing

poniedziałek, 22 sierpień 2016

IV POLISH BUSINESSWOMAN CONGRESS

IV POLISH BUSINESSWOMAN CONGRESS

niedziela, 06 wrzesień 2015

Dojrzałe modelki - piękno samo w sobie!

Dojrzałe modelki - piękno samo…

sobota, 21 listopad 2015

Bo w życiu chodzi o to by było kolorowo

Bo w życiu chodzi o…

poniedziałek, 21 listopad 2016

Weekend inspiracji dla kobiet

Weekend inspiracji dla kobiet

sobota, 10 październik 2015

Wywiad rzeka z polskim marszandem sztuki Markiem Kellerem

Wywiad rzeka z polskim marszandem…

czwartek, 17 grudzień 2015

Osocze bogatopłytkowe - moje doświadczenia

Osocze bogatopłytkowe - moje doświadczenia

niedziela, 06 wrzesień 2015

Cień w kredce - wygodna forma aplikacji.

Cień w kredce - wygodna…

sobota, 10 październik 2015

Sezon na lasery

Sezon na lasery

czwartek, 10 listopad 2016

Pędzle do makijażu - niby nic, a jednak...

Pędzle do makijażu - niby…

sobota, 19 wrzesień 2015

Nasz biust pod obstrzałem Yves Rocher

Nasz biust pod obstrzałem Yves…

środa, 07 październik 2015

Produkty, które powstały z miłości do żony...

Produkty, które powstały z miłości…

środa, 21 październik 2015

Kolor dyktowany dniem tygodnia

Kolor dyktowany dniem tygodnia

piątek, 12 sierpień 2016

Majówka dla urody

Majówka dla urody

czwartek, 27 kwiecień 2017

You can't get rid of me - czyli Tinty w roli głównej!

You can't get rid of…

piątek, 09 październik 2015

 • 1
 • 2
 • 3
...to jest mój czas, moja przestrzeń.

...to jest mój czas, moja…

środa, 08 maj 2019

Czas nie leczy ran. Rozmowa o wybaczeniu.

Czas nie leczy ran. Rozmowa…

środa, 16 listopad 2016

Dojrzałe modelki - piękno samo w sobie!

Dojrzałe modelki - piękno samo…

sobota, 21 listopad 2015

Firma z prawie 40-letnią historią

Firma z prawie 40-letnią historią

wtorek, 29 wrzesień 2020

Grudzień to nie tylko święta Bożego Narodzenia

Grudzień to nie tylko święta…

poniedziałek, 05 grudzień 2016

Inspiruje mnie miniony wiek, muzyka, film i kobiety

Inspiruje mnie miniony wiek, muzyka,…

środa, 17 sierpień 2016

Kontigo - sieć gdzie moja sukienka jest zawsze ładna

Kontigo - sieć gdzie moja…

wtorek, 08 wrzesień 2015

Nie każdy jest gotowy do zmian... - część II

Nie każdy jest gotowy do…

wtorek, 30 sierpień 2022

Nowości kosmetyczne

 • 1
 • 2
12,13,14 - kolejny krok do pięknej skóry

12,13,14 - kolejny krok do…

czwartek, 17 listopad 2016

Być jak Cindy Clawford!

Być jak Cindy Clawford!

środa, 28 wrzesień 2016

Byliśmy na premierze kosmetyków dla zestresowanych osób

Byliśmy na premierze kosmetyków dla…

środa, 21 wrzesień 2016

Dobre bo polskie

Dobre bo polskie

poniedziałek, 16 listopad 2015

Wydarzenia

 • 1
 • 2
50 Wpływowych Kobiet Sukcesu

50 Wpływowych Kobiet Sukcesu

sobota, 06 lipiec 2019

Byłam na zakręcie.

Byłam na zakręcie.

środa, 22 sierpień 2018

Nasze Stylizacje

 • 1
 • 2
Bo w życiu chodzi o to by było kolorowo

Bo w życiu chodzi o…

poniedziałek, 21 listopad 2016

Coś w stylu Dirty Dancing

Coś w stylu Dirty Dancing

poniedziałek, 22 sierpień 2016

Lekka wiosenna stylizacja

Lekka wiosenna stylizacja

poniedziałek, 07 marzec 2016

Palce Lizać

Przeciwzapalne SUPERSMOOTHIE

Przeciwzapalne SUPERSMOOTHIE

piątek, 30 listopad 2018

Przekąski i gry na dziecięce zimowe wieczory

Przekąski i gry na dziecięce…

poniedziałek, 02 styczeń 2017

Ciekawe osoby

W nie swoim filmie...

W nie swoim filmie...

wtorek, 08 sierpień 2023

W kobietach jest siła

W kobietach jest siła

poniedziałek, 19 czerwiec 2023

Style I Style II Style III

Login or Register