L’Oréal - UNESCO For Women in Science Wyróżniony

W 2023 roku na całym świecie obchodzony jest jubileusz 25-lecia globalnego programu L’Oréal-UNESCO For Women in Science. Od 1998 roku Fundacja L’Oréal i UNESCO wspólnie działają na rzecz promowania kobiet w nauce poprzez tworzenie programów, które stawiają naukowczynie w centrum uwagi i wspierają ich osiągnięcia.

W ciągu 25 lat globalnego programu L'Oréal-UNESCO For Women in Science podniesiono rangę naukową, wręczając stypendia za wybitne osiągnięcia ponad 4100 utalentowanym kobietom na całym świecie–w ramach 52 programów lokalnych, obecnych w ponad 100 krajach na świecie.

Rocznie, na całym świecie przyznawanych jest ponad 250 stypendiów w programach regionalnych. W prace zaangażowanych jest ponad 50 instytucji naukowych z całego świata i 500 współpracujących naukowców i naukowczyń. Kulminacyjnym momentem globalnego programu jest nagrodzenie każdego roku 5wybitnych kobiet w ramach L'Oréal-UNESCO For Women in Science Award.

Przez 25 lat nagrodzono 127 znamienitych badaczek. Wieloletnie działania pomagają wzmacniać równość płci w nauce, podkreślając pracę badawczą wybitnych naukowczyń, pomagając kobietom w rozwijaniu zdolności w kierunku przywództwa naukowego oraz inspirując kolejne pokolenia badaczek.

Warto dodać, że dotychczas aż 7 laureatek globalnego programu L'Oréal-UNESCOFor Women in Science International Awards otrzymało Nagrody Nobla. Były to: Christiane Nüsslein-Volhard (Nagroda Nobla w dziedzinie medycyny w 1995r.), Ada Yonath (Nagroda Nobla w dziedzinie chemii w 2009 r.), Elizabeth H. Blackburn.

 

W tym roku organizatorzy oraz partnerzy programu L'Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki uroczyście ogłosili sześć utalentowanych polskich naukowczyń, które otrzymały stypendia w ramach 23. edycji programu w Polsce. Decyzję o tym, kto otrzyma to wyróżnienie podjęło niezależne Jury pod przewodnictwem prof. dr hab. Ewy Łojkowskiej. 

Nagradzanie osiągnięć naukowych polskich badaczek, wsparcie finansowe oraz promocja różnorodności i równości w nauce to główne założenia programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. W jego tegorocznej, już 23. edycji kolejne sześć utalentowanych naukowczyń otrzymało wyróżnienie, powiększając grono stypendystek programu w Polsce do 123 badaczek.

Już po raz 23. w ramach programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki przyznano nagrody młodym naukowczyniom. Jury złożone z 17 wybitnych przedstawicielek i przedstawicieli polskiej nauki wyróżniło nowatorskie badania w dziedzinie nauk o życiu i środowisku. Spośród najlepszych aplikacji Jury wybrano 6 znakomitych projektów badawczych, przyznając ich autorkom: 3 stypendia habilitacyjne po 40 000 zł, 2 stypendia doktoranckie po 35 000 zł i stypendium magistranckie w wysokości 25 000zł.

Badania i innowacje to dla Grupy L'Oréal niezwykle istotne kwestie. Wierzymy, że dzięki ciekawości świata, wytrwałej pracy i wizjonerskiemu myśleniu, można tworzyć innowacje zmieniające życie wszystkich nas i kształtować nowy, lepszy świat.

Wiemy, że 75% zawodów przyszłości będzie wymagało umiejętności ścisłych i tym bardziej, naszym celem jest konsekwentne wspieranie młodych kobiet w nauce. Widzimy, że takie wsparcie jest potrzebne i pozwala utrzymać w świecie nauki najzdolniejsze umysły.

Dane Fundacji L'Oréal wskazują, że aż 97% stypendystek i laureatek globalnych For Women in Science kontynuuje pracę w dziedzinach związanych z nauką. To nasz wspólny sukces –powiedział Valéry Gaucherand, Prezes Zarządu L'Oréal Polska i Kraje Bałtyckie, podczas uroczystości wręczenia nagród.

W tym roku do programu aplikowało rekordowo dużo kandydatek–wpłynęło łącznie 274 prac w trzech kategoriach: 134–w kategorii habilitacyjnej, 117–doktoranckiej, 23–magisterskiej.

Po szczegółowej, trzyetapowej analizie aplikacji, Jury wyłoniło stypendystki 23. edycji programu.

Każdego roku odnotowujemy niezwykle wysoki poziom prezentowanych zgłoszeń, w tym roku dodatkowo cieszyliśmy się wysoką frekwencją. Mogliśmy nagrodzić średnio jedną z 50 aplikujących naukowczyń w danej kategorii. To wszystko świadczy o rosnącej popularności naszego programu, jak również utwierdza nas w przekonaniu, że warto realizować dalsze działania na rzecz promowania różnorodności w zespołach badawczych. Wiosną 2024 roku ruszamy z kolejną edycją naszego programu i już teraz zachęcamy wszystkie badaczki do śledzenia informacji na ten temat– powiedziała prof. dr hab. Ewa Łojkowska, przewodnicząca Jury programu L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki.

 

Partnerami programu są Polski Komitet ds. UNESCO, Ministerstwo Edukacji i Nauki, Polska Akademia Nauk oraz UN Global Compact Network Poland.

Partnerstwo UNESCO z L’Oréal doskonale służy promocji nauki, a więc zadaniu niezwykle istotnemu w świecie dezinformacji i mis-informacji oraz–z jednej strony wielkiego rozwoju i oddziaływania wiedzy i nauki, a z drugiej–dramatycznego kryzysu zaufania do nich. Nagłaśnianie wybitnych osiągnięć badawczych, nieraz przyczyniających się do ratowania życia, ma ogromne znaczenie z punktu widzenia budowania zaufania do nauki i przezwyciężania dezorientacji spowodowanej fragmentacją wiedzy–mówi profesor Michał Kleiber, Przewodniczący Polskiego Komitetu ds. UNESCO.

Nauka potrzebuje kobiet, których–szczególnie w naukach ścisłych–jest wciąż za mało. Kobiety posiadają ogromną pasję i niezwykłą determinację w dążeniu do celu.

Bardzo ważna jest promocja najbardziej utalentowanych badaczek i ich osiągnięć naukowych oraz wspieranie ich w kontynuowaniu prac zmierzających do rozwoju nauki. Jako Ministerstwo Edukacji i Nauki w sposób szczególny doceniamy inicjatywy, które–poza nakładami oraz instytucjonalną działalnością państwa–wzmacniają rolę kobiet w nauce i otwierają przed nimi nowe możliwości rozwoju–wskazuje Przemysław Czarnek, Minister Edukacji i Nauki.

 

Polska Akademia Nauk odczuwa ogromną satysfakcję z bycia partnerem w programie Dla Kobiet i Nauki, który promuje i wspiera kobiety w nauce. Uważamy, że jest to istotne dla rozwoju polskiej nauki, która potrzebuje różnorodności talentów, perspektyw i doświadczeń. Dołączając do programu w 2018 roku, chcieliśmy podkreślić, że doceniamy wkład kobiet w badania naukowe i zachęcamy je do realizacji swoich ambicji i pasji. Program Dla Kobiet i Nauki wpisuje się w nasze starania, by wspierać naukowczynie oraz tworzyć warunki sprzyjające ich rozwojowi. Jesteśmy przekonani, że nasza współpraca z L’Oréal Polska przynosi korzyści całej polskiej społeczności naukowej–mówi Dariusz Jemielniak, wiceprezes Polskiej AkademiiNauk

 

Jesteśmy dumni z Partnerstwa w Programie L’Oréal-UNESCO Dla Kobiet i Nauki. Temat wspierania kobiet nie jest nam obcy. Kładziemy nacisk na realizację Celu Zrównoważonego Rozwoju 5.5, który wzywa do równej reprezentacji kobiet, udziału i przywództwa w biznesie na całym świecie. Dążymy do tworzenia etycznego, różnorodnego i inkluzywnego środowiska, promujemy równość oraz tworzenie i wdrażanie standardów etycznych, także w nauce–mówi Beata Chojecka, menadżerka programu Business and Human Rights Programme w UNGlobal Compact Network Poland

 

STYPENDYSTKI 23. EDYCJI PROGRAMU L'ORÉAL-UNESCODLA KOBIET I NAUKI:

W kategorii magistranckiej:

Natalia Sauer, Uniwersytet Medyczny we Wrocławiu. Temat pracy naukowej: Wpływ nanosekundowych impulsów elektrycznych na ekspresję markerów powierzchniowych LAG-3i PD-1 na komórkach czerniaka barwnikowego (A375) i bezbarwnikowego (C32)

 

W kategorii doktoranckiej:

mgr inż. Angelika Andrzejewska-Romanowska, Instytut Chemii Bioorganicznej, Polska Akademia Nauk w Poznaniu Temat pracy naukowej: Charakterystyka dynamiki strukturalnej i funkcjonalnej genomów RNA aktywnych retrotranspozonów LTR

mgr inż. Elżbieta Wątor, Małopolskie Centrum Biotechnologii, Uniwersytet Jagielloński Temat pracy naukowej: Molekularne podstawy deoksyhypuzynacji.

 

W kategorii habilitacyjnej:

dr inż. Marta Pacia, Jagiellońskie Centrum Rozwoju Leków, Uniwersytet Jagielloński. Temat pracy naukowej: Nowe aspekty patofizjologii kropel lipidowych w zapaleniu izolowanego naczynia krwionośnego

dr Aleksandra Rutkowska, Centrum Chorób Mózgu, Gdański Uniwersytet Medyczny Temat pracy naukowej: Opracowywanie metod stymulacji potencjału regeneracyjnego mieliny w terapii stwardnienia rozsianego

dr Magdalena Zdrowowicz-Żamojć, Wydział Chemii, Uniwersytet Gdański. Temat pracy naukowej: Radiouwrażliwianie poprzez skojarzone działanie modyfikowanych nukleozydów i inhibitorów naprawy DNA w celu poprawy skuteczności radioterapii

 
Gratulujemy!
Ostatnio zmieniany
Oceń ten artykuł
(1 głos)
Więcej w tej kategorii: « W nie swoim filmie...

Skomentuj

Upewnij się, że pola oznaczone wymagane gwiazdką (*) zostały wypełnione. Kod HTML nie jest dozwolony.

Powrót na górę

Subskrypcja

I agree with the Regulamin
« Luty 2024 »
Pn Wt Śr Czw Pt Sb Nie
      1 2 3 4
5 6 7 8 9 10 11
12 13 14 15 16 17 18
19 20 21 22 23 24 25
26 27 28 29      
 1. Nowe
 2. Komentarze
"RAZ MAMY BAL" - ZAPRASZAMY NA WYDARZENIE!
A może wystarczy spojrzeć w oczy?
Ostatnie bilety czekają! Tu zmienisz swoje życie!
Za nami XIV edycja konkursu o tytuł Polish Businesswomen Awards, organizowanego przez redakcję magazynu „Businesswoman & life”!
Uśmiech - Jan Rapowanie śpiewa o życiu...dojrzale
Margaret pierwszą gwiazdą Rak’n’Roll Music
Żyj pięknie i starzej się pięknie...
50 Wpływowych Kobiet Sukcesu
Nowe superfoods w pielęgnacji włosów – nasiona chia, ogórecznika i owoce rokitnika
VIII GALA POLISH BUSINESSWOMEN AWARDS ZAKOŃCZONA SUKCESEM
W końcu coś po mnie zostanie
MIEJ SŁOŃCE POD KONTROLĄ z DAX SUN

Szukaj

StyLOVO w Poznań City Center

StyLOVO w Poznań City Center

czwartek, 23 lipiec 2015

Lekka wiosenna stylizacja

Lekka wiosenna stylizacja

poniedziałek, 07 marzec 2016

Czy dlatego bogaci są bogaci?

Czy dlatego bogaci są bogaci?

poniedziałek, 05 październik 2015

Najnowsza kolekcja 4F wraz z perełkami Ranity Sobańskiej

Najnowsza kolekcja 4F wraz z…

piątek, 18 wrzesień 2015

Wielkie testowanie zabawek

Wielkie testowanie zabawek

niedziela, 06 wrzesień 2015

Kontigo już jest w Wola Park

Kontigo już jest w Wola…

sobota, 19 wrzesień 2015

Produkty, które powstały z miłości do żony...

Produkty, które powstały z miłości…

środa, 21 październik 2015

Hit sezonu 2015

Hit sezonu 2015

poniedziałek, 01 październik 2012

Sylwester w różnych zakątkach świata

Sylwester w różnych zakątkach świata

środa, 16 grudzień 2015

Coś w stylu Dirty Dancing

Coś w stylu Dirty Dancing

poniedziałek, 22 sierpień 2016

Dojrzałe modelki - piękno samo w sobie!

Dojrzałe modelki - piękno samo…

sobota, 21 listopad 2015

Bo w życiu chodzi o to by było kolorowo

Bo w życiu chodzi o…

poniedziałek, 21 listopad 2016

IV POLISH BUSINESSWOMAN CONGRESS

IV POLISH BUSINESSWOMAN CONGRESS

niedziela, 06 wrzesień 2015

Hinza - pokochasz je na pewno!

Hinza - pokochasz je na…

środa, 11 maj 2016

Weekend inspiracji dla kobiet

Weekend inspiracji dla kobiet

sobota, 10 październik 2015

Osocze bogatopłytkowe - moje doświadczenia

Osocze bogatopłytkowe - moje doświadczenia

niedziela, 06 wrzesień 2015

Cień w kredce - wygodna forma aplikacji.

Cień w kredce - wygodna…

sobota, 10 październik 2015

Sezon na lasery

Sezon na lasery

czwartek, 10 listopad 2016

Pędzle do makijażu - niby nic, a jednak...

Pędzle do makijażu - niby…

sobota, 19 wrzesień 2015

Nasz biust pod obstrzałem Yves Rocher

Nasz biust pod obstrzałem Yves…

środa, 07 październik 2015

Produkty, które powstały z miłości do żony...

Produkty, które powstały z miłości…

środa, 21 październik 2015

Kolor dyktowany dniem tygodnia

Kolor dyktowany dniem tygodnia

piątek, 12 sierpień 2016

Majówka dla urody

Majówka dla urody

czwartek, 27 kwiecień 2017

You can't get rid of me - czyli Tinty w roli głównej!

You can't get rid of…

piątek, 09 październik 2015

 • 1
 • 2
 • 3
...to jest mój czas, moja przestrzeń.

...to jest mój czas, moja…

środa, 08 maj 2019

Czas nie leczy ran. Rozmowa o wybaczeniu.

Czas nie leczy ran. Rozmowa…

środa, 16 listopad 2016

Dojrzałe modelki - piękno samo w sobie!

Dojrzałe modelki - piękno samo…

sobota, 21 listopad 2015

Firma z prawie 40-letnią historią

Firma z prawie 40-letnią historią

wtorek, 29 wrzesień 2020

Grudzień to nie tylko święta Bożego Narodzenia

Grudzień to nie tylko święta…

poniedziałek, 05 grudzień 2016

Inspiruje mnie miniony wiek, muzyka, film i kobiety

Inspiruje mnie miniony wiek, muzyka,…

środa, 17 sierpień 2016

Kontigo - sieć gdzie moja sukienka jest zawsze ładna

Kontigo - sieć gdzie moja…

wtorek, 08 wrzesień 2015

L’Oréal - UNESCO For Women in Science

L’Oréal - UNESCO For Women…

wtorek, 21 listopad 2023

Nowości kosmetyczne

 • 1
 • 2
12,13,14 - kolejny krok do pięknej skóry

12,13,14 - kolejny krok do…

czwartek, 17 listopad 2016

Być jak Cindy Clawford!

Być jak Cindy Clawford!

środa, 28 wrzesień 2016

Byliśmy na premierze kosmetyków dla zestresowanych osób

Byliśmy na premierze kosmetyków dla…

środa, 21 wrzesień 2016

Dobre bo polskie

Dobre bo polskie

poniedziałek, 16 listopad 2015

Wydarzenia

 • 1
 • 2
"RAZ MAMY BAL" - ZAPRASZAMY NA WYDARZENIE!

"RAZ MAMY BAL" - ZAPRASZAMY…

piątek, 01 grudzień 2023

50 Wpływowych Kobiet Sukcesu

50 Wpływowych Kobiet Sukcesu

sobota, 06 lipiec 2019

A może wystarczy spojrzeć w oczy?

A może wystarczy spojrzeć w…

wtorek, 21 listopad 2023

Byłam na zakręcie.

Byłam na zakręcie.

środa, 22 sierpień 2018

Nasze Stylizacje

 • 1
 • 2
Bo w życiu chodzi o to by było kolorowo

Bo w życiu chodzi o…

poniedziałek, 21 listopad 2016

Coś w stylu Dirty Dancing

Coś w stylu Dirty Dancing

poniedziałek, 22 sierpień 2016

Lekka wiosenna stylizacja

Lekka wiosenna stylizacja

poniedziałek, 07 marzec 2016

Palce Lizać

Przeciwzapalne SUPERSMOOTHIE

Przeciwzapalne SUPERSMOOTHIE

piątek, 30 listopad 2018

Przekąski i gry na dziecięce zimowe wieczory

Przekąski i gry na dziecięce…

poniedziałek, 02 styczeń 2017

Ciekawe osoby

L’Oréal - UNESCO For Women in Science

L’Oréal - UNESCO For Women…

wtorek, 21 listopad 2023

W nie swoim filmie...

W nie swoim filmie...

wtorek, 08 sierpień 2023

Style I Style II Style III

Login or Register

Na naszej stronie internetowej używamy plików cookie. Niektóre z nich są niezbędne dla funkcjonowania strony, inne pomagają nam w ulepszaniu tej strony i doświadczeń użytkownika (Tracking Cookies). Możesz sam zdecydować, czy chcesz zezwolić na pliki cookie. Należy pamiętać, że w przypadku odrzucenia, nie wszystkie funkcje strony mogą być dostępne.